


$ 11400
Download CatalogSpecifications
| Test parameters | Manual bubble point test Basic bubble point test Extensive bubble point test Pressure holding test Diffusion flow test Water immersion test Ultrafiltration membrane test |
| Test accuracy | Upstream volume test: ±4% Bubble point test: ±50 mbar Diffusion flow test: ±4% Water immersion: ±0.01 ml |
| Test scope | BP: 100 to 8000 mbar DF: 1 to 900 ml/min WI: 0.01 to 100 ml/min |
| Operation pressure | 100 to 10000 mbar (150 psi) |
| Unit | Mbar, kPa, psi, kgf/cm2 |
| Display | 10-inch HD color touch screen |
| Work mode | Online/offline |
| Applied range | Symmetric and asymmetric membrane test, needle filters, capsule filters, flat filters, cartridge filters, ultrafiltration membrane packages and columns, irregular filters |
| Reservation programs | 1000 sets |
| Audit trail record storage | ≥ 5 years |
| Operating system | Linux |
| Protection class | IP54 |
| Printer | Built-in thermal printer |
| Interface | RS232/USB |
| Power supply | AC 100 to 240 V, 50 Hz |
| Power | 120 W |
| Dimension (L×W×H) | 480×300×190 mm |
| Packaging dimension (L×W×H) | 710×470×600 mm |
| Net weight | 10 kg |
| Gross weight | 27 kg |
Features
Applications
Used for non-destructive testing of filter and filter systems for quality control across biotechnology, pharmaceutical, laboratories etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026