$ 8375
Download CatalogSpecifications
| Viewing head | Seidentopf trinocular head |
| Viewing head inclination | 45° |
| Interpupillary distance | 55 to 75 mm |
| Magnification range | 9.6X to 115X |
| Eyepiece | WF10X/22mm, WF20X/12mm; Diopter adjustment |
| Objective | Inner changeable objective: 0.8X, 1.25X, 2X, 3.2X, 4.8X |
| Stage type | Manually operating stage |
| Stage moving range | X: 54mm, Y: 54mm, Z: 54 mm |
| Two stage horizontal moving range | 54 mm |
| Coarse vertical lifting range | 60 mm |
| Illumination | LED illumination, Adjustable brightness and angle |
| Side illumination | 12 V/50 W air cooled reflecting lamp |
| Packaging dimension (L×W×H) | 590×510×780 mm |
| Gross weight | 32 kg |
Features
Standard Accessories
Bullet holderOptional Accessories
Auxiliary objective: 0.4X, 2X (Magnification range: 3.8X to 230X)Applications
Comparison microscope is used for comparison and identification of bullet, tool marks, fingerprints, seals, text, signatures etc. across forensics, bank, public security forces, biochemical, agriculture, customs, procuratorates etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Total optical magnification | 5X ~ 120X |
| Viewing head | Seidentopf Trinocular Head Inclined at 45° Interpupilary Distance 55 mm ~75mm |
| Eyepiece | Wide Field Eyepiece WF10×/ 22mm, diopter adjustment Wide Field Eyepiece WF20×/ 12mm, diopter adjustment |
| Field of view | Φ 2 mm ~ Φ 60 mm |
| Objective | 0.5X 1X 1.5X 2X 4X 6X |
| Optical Magnification | 5x to120x (Expandable to 2x to 240x) |
| Eyepiece | WF10 x/φ22mm, WF20 x/φ13mm |
| Objective Lens | 0.5x, 1x, 1.5x, 2x, 4x, 6x (six-hole objective lens converter) |
| Tiltable Binocular Head | 10° to 55° tilt range, interpupillary distance adjustable 48mm to 75mm |
| Touch Screen Electronic Control | Controls: field of view, magnification, light source, stage movement; remote control available |
| Total Magnification | 5x to105x |
| Bridge-Body Magnification | 1.3x |
| Eyepiece | 10x (φ23mm) 20x (φ12.5mm) |
| Objective Lenses | 0.64x, 1.0x, 1.6x, 2.5x, 4x, 0.4x (additional low multiple), 1.6x |
| Working Distance | 100mm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026