Gas Chromatography-Mass Spectroscopy LB-10GMS offers an injection port temperature of up to 450 °C. It features electronic flow and pressure control with a range of 0 psi to 100 psi, ensuring accurate analyses. The system employs a high-energy conversion electron multiplier for enhanced sensitivity. Our unit includes a single quadrupole mass along with a pre-quadrupole analyzer to minimize contamination during analysis.
$ 89775
Download CatalogSpecifications
| Pressure Control Range | 0 to 100 psi |
| Control Precision | 0.002 psi |
| Injection Port Temperature | Up to 450 °C |
| Column Temperature Range | RT + 4 °C to 450 °C |
| Oven Heating Rate | 120 °C/min |
| Ionization Energy Range | 5 eV to 250 eV |
| Mass Range | 1.5 amu to 1000 amu |
| Resolution | Unit Mass Resolution |
| Ion Source Temperature Range | 100 °C to 350 °C |
| Filament Emission Current Range | 0 µA to 350 µA |
| Interface Temperature | 450 °C |
| Mass Stability | ± 0.10 amu over 48 hours |
| Sensitivity | Full scan, fluorinated naphthalene (OFN) at m/z 272 amu |
| Maximum Scan Rate | 10000 amu/sec |
| GC System Dimensions | 720 × 620 × 820 mm |
| MS System Dimensions | 650 × 640 × 680 mm |
| GC System Net Weight | 45 kg |
| GC System Gross Weight | 70 kg |
| MS System Net Weight | 50 kg |
| MS System Gross Weight | 72 kg |
Features
Standard Accessories
| Accessories Name | Quantity |
| Mechanical Pump | 1 Pcs |
| GC-MS Column (0.25mm×30m×0.25um) | 1 Pcs |
| Network Cable | 1 Pcs |
| Series Port Cable (1.5m, Standard) | 1 Pcs |
| Power Cable | 5 Pcs |
| Corrugated Pipe | 1 Meter |
| Clamp Hoop | 2 Pcs |
| Seal Ring | 2 Pcs |
| Wrench (5.5mm to7mm) | 1 Pcs |
| Wrench (10mm to12mm) | 1 Pcs |
| Wrench (8mm to 10mm) | 1 Pcs |
| Tweezers (120mm, Stainless Steel) | 1 Pcs |
| Cross Screwdriver (Ф6×120, ph2) | 1 Pcs |
| Cross Screwdriver (Ф2×50, ph1) | 1 Pcs |
| Straight Screwdriver (Ф5×100) | 1 Pcs |
| Monkey Wrench (150×19) | 1 Pcs |
| Allen Wrench (2.5mm) | 1 Pcs |
| Sleeve (M3) | 1 Pcs |
| Ferrule (0.4mm) | 10 Pcs |
| Syringe (10uL) | 1 Pcs |
| Column Cutter (Ceramic) | 1 Pcs |
| Liner | 1 Pcs |
| Fuse (F10A 250V, Φ5×20mm) | 2 Pcs |
| Plastic Corrugated Pipe (Plastic, I.D.19mm) | 1.5 Meter |
| Sylphon Bellows Connector | 1 Pcs |
| Hose Clamp | 1 Pcs |
| Ion Source Holder | 1 Pcs |
| Column Measuring Tool | 1 Pcs |
| Stainless Steel Tube (1/8") | 7 Meter |
| 1/8" Ferrule | 1 Pcs |
| Valve Connector | 1 Pcs |
| Valve Connector | 1 Pcs |
| O-ring (2.5×1.8) | 5 Pcs |
| O-ring (1.8×1.8) | 1 Pcs |
| O-rings (25pk) | 5 Pcs |
| Glass Wool (Deactivated, 2g) | 1 Pcs |
| Front Ferrule (Φ1/8) | 3 Pcs |
| Back Ferrule (Φ1/8) | 3 Pcs |
| Injection Port Wrench | 1 Pcs |
| Glass Liner | 1 Pcs |
| Moisture Trap | 1 Pcs |
| Oxygen Trap | 1 Pcs |
| Trap Bracket | 1 Pcs |
| Ribbon | 8 Pcs |
| Injection Septum | 1 Pcs |
| Ethernet Switch | 1 Pcs |
Optional Accessories
Autosampler
Applications
GCMS is used for environmental monitoring, pharmaceutical analysis, food safety, and forensic investigations, enabling precise detection of pollutants and contaminants across various industries.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026