$ 3525
Download CatalogSpecifications
| Speed range | 10 rpm ~ 300 rpm |
| Maximum load Capacity | 7 kgs |
| Platform ( W × D ) | 350 × 350 mm |
| Power | 45 W |
| Accuracy | ± 1 rpm |
| Amplitude size | 20 mm, 30 mm, 40 mm Standard 30 mm |
| Run time | 10 sec to 999 hour Forward and Backward Pause : 10 sec to 59 min 59 sec |
| Weight | 24 kgs |
Features
Applications
Used for bacterial cultures, fermentation, hybridization, biochemical reactions, enzyme or tissue researchStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Maximum Load Capacity | 30 kg |
| Speed Range | 10 to 300 rpm |
| Speed Accuracy | ±1 (at 100 rpm) |
| Timer Range | 1 min to 99 hrs 59 min |
| Shaking Throw | 30, 40, 50, 60, 70 mm (Standard: 30) |
| Speed range | 10 rpm ~ 300 rpm |
| Maximum load Capacity | 12 kgs |
| Platform ( W × D ) | 450 × 450 mm |
| Power | 70 W |
| Accuracy | ± 1 rpm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026