Electric Grain Grinder LB-10EGG can grind up to 2500g of material in a single session with a 30 to 300 mesh fineness range. This grinder operates at a speed range of up to 28,000 r/min, ensuring fast and efficient processing. It is built from durable stainless steel, providing corrosion resistance and compliance with hygiene standards. Our grinder delivers precise and efficient grinding, ensuring reliable results for a variety of applications.
$ 1525
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 2500 g |
| Shaft Speed | 28,000 r/min |
| Fineness | 30 to 300 mesh |
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 3000 W |
| Power Supply | 220V, 50Hz |
| Dimensions | 410 × 260 × 260 mm |
| Weight | 8 kg |
Features
Standard Accessories
Screen × 1 Pc Carbon Brush × 1 Pc Two Knife Head × 1 Pc One Bed Knife × 1 Pc Brush × 1 Pc Two Blade × 1 Pc
Applications
Electric Grain Grinder LB-10EGG is used for grinding grains, corn, and other dry materials in homes, clinics, pharmacies, and laboratories.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026