$ 5487.5
Download CatalogSpecifications
| Chamber capacity | 3.5 L |
| Internal dimension | 140 x 140 x 180 mm |
| External dimension | 400 x 500 x 970 mm |
| Heater capacity | 2.2 kW |
| Temperature range | Max 1,100 °C |
| Working temperature | 300 ̴ 1000 °C |
| Timer | 99 hrs 59 mins |
| Thermocouple | K type |
| Heating element | Kanthal A1 |
| Power | AC 220 V, 50 Hz / 60 Hz , 1 Ø |
Features
Applications
Used in industries and biotechnology research laboratories in providing heat treatment, melting of the glass, melting the metal and casting molding.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026