$ 8875
Download CatalogSpecifications
| Temperature Range | -30 °C to 100 °C |
| Resolution | ± 0.1 °C |
| Ambient Temperature | 5 °C to 30 °C |
| Relative Humidity | 30 to 80 % |
| Power Supply | AC220 V,50 Hz |
| Power Consumption | 300 W |
| Dimensions | 490 × 520 × 390 mm |
| Weight | 25.5 Kg |
Features
Applications
It is commonly used in research and pharmaceutical laboratories to determine closed-cup flash points of petroleum products.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026