$ 15250
Download CatalogSpecifications
| Shaking mode | Orbital |
| Shaking speed | 30 rpm ~ 180 rpm |
| Diameter of orbit | 50 mm |
| Timer | 0 ~ 500 hours |
| Flasks capacity | 250 ml x 288 500 ml x 180 1000 ml x 120 2000 ml x 72 3000 ml x 48 5000 ml x 36 |
| Platform size | 780 x 620 mm |
| Platform included | 3 |
| Power | 1000 W |
| Voltage | 220 V; 50 Hz /60 Hz |
| Exterior dimensions | 1540 x 980 x 1293 mm |
| Weight | 630 kgs |
Features
Applications
Used for bacterial cultures, fermentation, hybridization, biochemical reactions, enzyme or tissue researchStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026