.webp)
.webp)
.webp)
.webp)
$ 1112.5
Download CatalogSpecifications
| Moisture Range | Double Precision: 0 to 5% Single Precision: 0 to 90% |
| Resolution | 0.1% (Double) 0.01% (Single) |
| Accuracy | ± 0.2% (Double) ± 0.05% (Single) |
| Temperature Range | - 5℃ to 60℃ |
| Response Time | 1 second |
| Display | Backlit LCD screen |
| Probe Length | 220 mm (customizable) |
| Power Supply | 9V (6F22) battery |
| Dimensions | 160 × 607 × 27 mm |
| Weight | 200 g |
Features
Applications
Food Moisture Meter LB-10FMM is used for measuring moisture content in food products in food processing, agriculture, quality control labs, and research facilities.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026