$ 1475
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Chamber volume | 45 L |
| Number of shelves | 7 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 350 x 350 x 350 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Temperature resolution ratio | 0.1 °C |
| Temperature motion | ± 1 °C |
| Temperature uniformity | ± 2.5 % |
| Inner chamber | Mirror stainless steel |
| Outer shell | Cold rolled steel electrostatic spraying chamber |
| Insulation layer | Silicate heat preservation board |
| Heater | Stainless steel heater |
| Exhaust hole | ᴓ 28 mm top ( with test hole function ) |
| Display mode | LCD |
| Timer | 0 ~ 9999 min ( time wait function ) |
| Operational function | Fixed temperature operation , timing function , auto stop |
| Sensor | Pt100 |
| Load per rack | 15 kgs |
| Shelf space | 35 mm |
| Power | 1.2 kW |
| Power supply | AC 220 V / 5.5 A |
| Exterior dimensions ( W x L x H ) | 490 x 540 x 730 mm |
| Weight | 37 kgs |
Features
Applications
Used in glassware drying, warming, sterilizing, ageing, curing, baking, soldering, annealing, desiccation, torrefaction, wax-melting and sterilization in mining enterprises, laboratories and scientific research institutesStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber volume | 230 L |
| Number of shelves | 17 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 600 x 500 x 750 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber volume | 625L |
| Number of shelves | 7 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 660 x 760 x 1250 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber volume | 65 L |
| Number of shelves | 9 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 400 x 360 x 450 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber Volume | 91 liters |
| Number of Shelves | 9 segments /45mm |
| Temperature Range | RT to 300°C |
| Heating Rate | ≤ 60 minutes (RT to 300°C) |
| Cooling Rate | ≤ 60 minutes (300°C to 80°C) |
| Chamber volume | 30 L |
| Number of shelves | 6 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 310 x 310 x 310 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber volume | 85 L |
| Number of shelves | 9 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 450 x 420 x 450 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber volume | 125 L |
| Number of shelves | 13 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 500 x 450 x 550 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 300 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026