Forced convection drying oven LB-11FCO is equipped with rapid heating and working temperature of 250 °C. Built-in silicate insulated layer prevents heat loss. Forced air convection provides optimal air circulation, temperature uniformity, and brief heat-up time. Circulating fan motor hot air ensures uniform temperature distribution in a chamber. Internal parameter locking preventing unwanted changes.
$ 2675
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Chamber volume | 71 L |
| Number of shelves | 13 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 450 x 350 x 450 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 250 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Temperature resolution ratio | 0.1 °C |
| Temperature motion | ± 1 °C |
| Temperature uniformity | ± 2.5 % |
| Inner chamber | High strength galvanized steel |
| Outer shell | Cold rolled steel electrostatic spraying chamber |
| Insulation layer | Silicate heat preservation board |
| Heater | Stainless steel electric heating tube |
| Exhaust hole | ᴓ 28 mm top ( with test hole function ) |
| Display mode | LED digital display |
| Timer | 0 ~ 9999 min ( time wait function ) |
| Operational function | Fixed temperature operation , timing function , auto stop |
| Sensor | Pt100 |
| Load per rack | 15 kgs |
| Shelf space | 25 mm |
| Power | 1.6 kW |
| Power supply | AC 220 V / 7.3 A |
| Exterior dimensions ( W x L x H ) | 752 x 472 x 687 mm |
| Net Weight | 45 kgs |
| Gross Weight | 50 kg |
Features
Standard Accessories
| Accessory No | Accessory | Quantity |
| 1. | Shelf | 2 |
| 2. | Shelf frame | 4 |
Applications
Used in glassware drying, warming, sterilizing, ageing, curing, baking, soldering, annealing, desiccation, torrefaction, wax-melting and sterilization in mining enterprises, laboratories and scientific research institutes
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber volume | 225 L |
| Number of shelves | 21 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 600 x 500 x 750 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 250 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Capacity | 252 L |
| Temperature Range | RT+10 to 300°C |
| Temperature Fluctuation | ± 1°C |
| Temperature Uniformity | ± 2.5°C |
| Shelves | 2 pc |
| Chamber volume | 136 L |
| Number of shelves | 17 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 550 x 450 x 550 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 250 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
| Chamber volume | 43 L |
| Number of shelves | 9 |
| Inner chamber size ( W x L x H ) | 350 x 350 x 350 mm |
| Temperature range | RT +10 °C to 250 °C |
| Cycle mode | Forced convection |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026