$ 5000
Download CatalogSpecifications
| Camera System | 5.03 MP CCD Camera (2592 × 1944 pixels), with Autofocus lens, multilayer coating filter |
| A/D | 16-bit (65536 Grey Scales) |
| Quantum Efficiency | ≥ 65% |
| Lens | F/1.2 Motorized, 8 to 48 mm |
| Exposure Time | 1 to 300 ms |
| Binning | 1×1 |
| OD | ≥ 4.8 OD |
| SNR | 70.1 dB |
| Light Sources | Epi-white × 2, UV Smart UV Transilluminator (302 nm), Super slim white LED Transilluminator |
| Emission Filter | 590 nm, 302 nm, 365 nm |
| Sample Area | 210 × 210 mm |
| Timing Off | 1 to 60 mins |
| Format For Storing Image | JPG/TIFF/PNG/BMP |
| Packaging dimension | 460 × 475 × 725 mm |
| Gross Weight | 31 kg |
Features
Applications
Gel Imaging System is widely used in forensic science, molecular biology, genetic engineering, and biotechnology for imaging DNA gels, SDS-PAGE, thin-layer chromatography, and colony counting.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Resolution | 1.4 megapixels |
| Effective Pixel | 1280 × 1024 |
| Pixel Density | 10 bit |
| Pixel Size | 5.4 × 5.4 μm |
| Signal to Noise Ratio | ≥ 56 dB |
| Camera | CCD camera |
| Pixel | 6.0 MP |
| Pixel size | 4.54×4.54 µm |
| Binning | 1×1, 2×2, 4×4….8×8 |
| Bit | 16 bit |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026