$ 2887.5
Download CatalogSpecifications
| Sample quantity digested | 12 pieces |
| Digestion capacity | 250 ml |
| Digestion aperture | 40 mm |
| Temperature range | 5 °C ~ 450 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.2 °C |
| Power | 2800 W |
| Voltage | 220 V |
| Exterior dimensions ( L× W × H ) | 600 × 250 × 350 mm |
| Packaging dimensions ( L × W × H ) | 650 × 300 × 400 mm |
| Weight | 15 kgs |
Features
Applications
Used for routine laboratory heating reaction and control sample digestion precisely in the laboratories of industries, agriculture, medical and sanitary fields.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Sample holding capacity | 64 |
| Digestion aperture | Φ 16 × 75 mm |
| Maximum temperature | 450 °C |
| Temperature precision | ± 1 °C |
| Power | 2000 W |
| Sample holding capacity | 25 |
| Digestion aperture | Φ 40 × 75 mm |
| Maximum temperature | 450 °C |
| Temperature precision | ± 1 °C |
| Power | 2000 W |
| Sample quantity digested | 8 pieces |
| Digestion capacity | 250 ml |
| Digestion aperture | 40 mm |
| Temperature range | 5 °C ~ 450 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.2 °C |
| Sample holding capacity | 36 |
| Digestion aperture | Φ 25 × 75 mm |
| Maximum temperature | 450 °C |
| Temperature precision | ± 1 °C |
| Power | 2000 W |
| Sample quantity digested | 20 pieces |
| Digestion capacity | 250 ml |
| Digestion aperture | 40 mm |
| Temperature range | 5 °C ~ 450 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.2 °C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026