$ 12537.5
Download CatalogSpecifications
| Temperature control point | 99 °C |
| Accuracy | ± 0.1 °C |
| Test station | 2 holes |
| Display | Touch screen LCD |
| Sensor | pt100 (RTD) |
| Compliance | ASTM D942 |
| Ambient temperature | 10 °C ~ 40 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % |
| Heating power | 1500 W |
| Voltage | AC 220 V ± 10 %, 50 Hz |
| Dimensions | 450 x 400 x 530 mm |
| Weight | 22 kgs |
Features
Applications
Used in petroleum, aviation, reserach and oil industry to determine oxidation stability of lubricating grease.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026