$ 3487.5
Download CatalogSpecifications
| Range | 210 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 100 mm |
| Communication mode | Wireless |
| Heat source | Halogen lamp |
| Operating temperature | 5 °C to 35 °C |
| Temperature range | 40 °C to 230 °C |
| Temperature sensor | PT-100 |
| Temperature step | 1 °C |
| Moisture range | 0.00 % to 100 % |
| Moisture readability | 0.0001 |
| Dry residual range | 100.00 % ~ 0.00 % |
| Dry residual readability | 0.0001 |
| ATRO ( 1 ) | 100 % ~ 999 % |
| ATRO ( 2 ) | 0 % ~ 999 % |
| Temperature setting | 40 °C ~ 230 °C by 1 °C step |
| Time setting | 1 min ~ 99 min by 10s step |
| Number of storage | 20 |
| Number of history | 20 |
| Operation height | 275 mm |
| Chamber height | 35 mm |
| Display | 7 inch touch panel |
| Interface | RS232 / RJ45 / USB |
| Rechargeable battery | 10,000 mAh |
| Heater power | 220 V ± 15 % 50 Hz 110 V ± 15 % 60 Hz 400 W |
| Balance power | Output : 9 V Input 220 V ; 50 Hz / 110 V ; 60 Hz |
| Machine power | Output 24 V ( dual drive ) Input 220 V ; 50 Hz / 110 V ; 60 Hz |
| Host dimensions | 215 x 195 x 415 mm |
| Indicator dimensions | 200 x 75 x 135 mm |
Features
Applications
Used in biology, food, agriculture, pharmacy, textile, dye and research industries for determination of moisture content, solid percentage, weighing etcStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Range | 50g |
| Readability | 5mg |
| Pan Size | 90 mm |
| Communication Mode | USB drive, USB host |
| Repeatability | 0.3% (3g) |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 100 mm |
| Communication mode | Wireless |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 90 mm |
| Communication mode | Press and continue |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 210 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 100 mm |
| Communication mode | Cable |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 100 mm |
| Communication mode | Cable |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 50g |
| Readability | 1mg |
| Pan Size | 90 mm |
| Communication Mode | USB drive, USB host |
| Repeatability | 0.2% (3g) |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.002 g |
| Pan size | Φ 90 mm |
| Communication mode | Press and continue |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.003 g |
| Pan size | Φ 90 mm |
| Communication mode | Press and continue |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 110 g |
| Readability | 0.001 g |
| Pan size | Φ 80 mm |
| Communication mode | Press and continue |
| Heat source | Halogen lamp |
| Range | 10g |
| Readability | 10mg |
| Pan Size | 90mm |
| Communication Mode | USB drive, USB host |
| Repeatability | 0.5% (3g) |
| Range | 100g |
| Readability | 1mg |
| Pan Size | 90 mm |
| Communication Mode | USB drive, USB host |
| Repeatability | 0.3% (3g) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026