.webp)
.webp)
.webp)
Handheld Air Sampler LB-10HAS offers a precise flow rate of 100 L/min ± 5%, with an adjustable volume range from 0.01 to 9999 L. It operates with a 17 m/s sampling hole wind speed and a 0.4 m/s port flow rate for efficient air collection. This unit features a sampling port for quick petri dish replacement, minimizing downtime and contamination risks. Our air sampler comes with an LCD color touch screen for easy operation and smooth navigation.
$ 2000
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Sampling Flow Rate | 100 L/min ± 5% |
| Sampling Volume Range | 0.01 to 9999 L adjustable |
| Sampling Hole Impact Wind Speed | 17 m/s |
| Flow Rate of Sampling Port | 0.4 m/s |
| Device Volume | Φ 120 × 300 mm |
| Sampling Method | Constant speed in clean room |
| Agar Petri Dish Compatibility | Standard Φ 90mm × 15mm |
| Screen Size | 3.5-inch touch screen |
| Data Communication Interface | USB |
| Power | AC/DC, 6000mAh battery (8 hours runtime) |
| Dimensions | 220× 140 × 250 mm |
| Weight | 1.6 kg |
Features
Standard Accessories
Power Adapter × 1 pc Thermal Printing Paper × 1 roll Petri Dish × 2 pcs
Applications
Handheld Air Sampler LB-10HAS is ideal for monitoring air quality by sampling microbial particles in sterile conditions. It is widely used in cleanrooms, research labs, and GMP-compliant production areas.
Still have questions?
Helpful Guides:
Labotronics Handheld Air Sampler LB-10HAS
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026