$ 3462.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 14.5 L |
| Temperature Range | 5 ℃ to 100 ℃ |
| Temperature Tolerance | ± 0.2 ℃ |
| Timer Setting Range | 0 to 9999 min |
| Pump (Flux) | 4 L/min |
| Heating Power | 2000 W |
| Power Supply | 220 V, 50 Hz |
| Internal Dimensions | 240 × 170 × 200 mm |
| External Dimensions | 440 × 310 × 460 mm |
| Weight | 13 kgs |
Features
Applications
Heated Circulating Water Bath is used for precise temperature control, facilitating stable conditions and efficient sample incubation for laboratory experiments in chemistry, biology, and material sciences.Still have questions?
Helpful Guides:
Heated Circulating Water Bath LB-10HCB – Laboratory Liquid Heating And Temperature Regulation System
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 27L |
| Temperature Range | RT+5 to 99°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Temperature Accuracy | ± 0.5°C |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5°C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026