$ 1487.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 27L |
| Temperature Range | RT+5 to 99°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Temperature Accuracy | ± 0.5°C |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5°C |
| Pump Circulation Mode | Inner and outer cycle |
| Pump Flow | 8 to10 L/min |
| Timer | 1 to 999 mins |
| Power Consumption | 1200W |
| Power Supply | 110V 60Hz / 220V 50Hz |
| Working Dimensions | 340 × 300 × 200 mm |
| Internal Dimensions | 460 × 300 × 200 mm |
| External Dimensions | 530 × 330 × 430 mm |
| Packaging Dimensions | 600 × 390 × 490 mm |
| Net Weight | 14 kg |
| Gross Weight | 16 kg |
Features
Applications
Heated Circulating Water Bath LB-11HCB is used for maintaining temperature stability in laboratory experiments and is commonly used in biology, chemistry, and pharmaceuticals.Still have questions?
Helpful Guides:
Heated Circulating Water Bath LB-11HCB – Laboratory Fluid Heating System
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 14.5 L |
| Temperature Range | 5 ℃ to 100 ℃ |
| Temperature Tolerance | ± 0.2 ℃ |
| Timer Setting Range | 0 to 9999 min |
| Pump (Flux) | 4 L/min |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026