$ 24175
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Processing Speed | CD: 80 tests/h CDR: 45 tests/h CD + ESR: 40 tests/h |
| Sample Volumes | CCD (Whole blood): 23 µl CD + ESR (Whole blood): 160 µl Predilute: 20 µl |
| Measuring Principles | WBC (IMG/Neu/Mon/Lym/Eos/Bas), NRBC/RET, PLT-H/PLT-O/IPF: SF Cube Cell Analysis Technology (Scatter, Fluorescence, 3D analysis) |
| Operating Temperature | 10℃ to 35℃ |
| Relative Humidity | 30% to 85% |
| Number of Measuring Parameters (Whole Blood) | 109 |
| Atmospheric Pressure | 70.0 kPa to 106.0 kPa |
| Parameters | 41 parameters: WBC, Bas#, Bas%, Neu#, Neu%, Eos#, Eos%, Lym#, Lym%, Mon#, Mon%, IMG#, IMG%, RET%, RET#, RHE, IRF, LFR, MFR, HFR, RBC, HGB, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, HCT, NRBC#, NRBC%, PLT, PLT-I, PLT-H, PLT-O, MPV, PDW, PCT, P-LCR, P-LCC, IPF, ESR |
| Precision Range | WBC: CV ≤ 1.0% (≤ 2.5% (≤ 4.51 × 10⁹/L) RBC: CV ≤ 1.0% (≤ 1.5 (≤ 3.5) × 10¹²/L) HGB: CV ≤ 1.5% (≤ 1.0% (110 to 180) g/L) HCT: CV ≤ 1.0% (≤ 1.5% (30% to 50%) RET: CV ≤ 1.0% (≤ 15% (RBC ≥ 3.00 × 10¹²/L) ESR: ≤ 1.8(SD)(0 to 20 mm/h) PLT: CV ≤ 4.0% (≤ 1.5(SD) (≤ 20 × 10⁹/L) ≤ 2.5% (≥ 100 × 10⁹/L) |
| Linearity Range | WBC: (0 to 500) × 10⁹/L RBC: (0 to 8.60) × 10¹²/L HGB: (0 to 260) g/L HCT: (0 to 75%) PLT: (0 to 5000) × 10⁹/L |
| Storage Capacity | Up to 150,000 results, including numeric and graphical information |
| Interface | LAN × 1, USB × 4 |
| Power | 300 VA |
| Power Supply | 100V to 240V (±10%), 50Hz/60Hz (±1Hz) |
| Dimension (W×D×H) | 325 × 500 × 450 mm |
| Packaging Dimension (L×W×H) | 715 × 465 × 555 mm |
| Gross Weight | 34.80 kg |
Features
Applications
Hematology Analyzers find diverse applications across sectors including medical diagnostics, research, veterinary medicine, blood banking, sports science, environmental monitoring, and remote healthcareStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Processing Speed | 60 tests/hour |
| Sample Volumes | CBC + Diff mode: 20 µl, pre-diluted: 20 µl |
| Operating Temperature | 10 to 30 °C |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, flow cytometry for WBC differentiation, Impedance for RBC and PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement |
| Calibration System | Automatic, Manual |
| Test Assay | 21 parameters + 3 histograms |
| Sample Volume | ≤ 20µL |
| Sampling Mode | Whole blood & pre-diluted blood |
| Throughput | 60 tests/hr |
| Test Parameters | WBC, LYM#, MID#, GRAN#, LYM%, MID%, GRAN%, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCR, P-LCC |
| Processing Speed | ≥ 55 tests/hour |
| Sample Volumes | Whole Blood Mode: 28 μL, Pre-diluted: 20 μL |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, Flow cytometry for WBC 5-part differentiation, Impedance for RBC & PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement. |
| Precision Range | WBC: CV ≤ 2.0% (3.5 to 15.0) × 10⁹/L RBC: CV ≤ 1.5% (3.0 to 6.0) × 10¹²/L HGB: CV ≤ 1.5% (100 to 180 g/L) MCV: CV ≤ 1.0% (70 to 120 fL) PLT: CV ≤ 4.0% (150 to 500) × 10⁹/L |
| Linearity Range | WBC: 0 to 1000 × 10⁹/L RBC: 0 to 8.00 × 10¹²/L HGB: 0 to 300 g/L PLT: 0 to 9999 × 10⁹/L |
| Throughput | 50 samples/hour |
| Principle | Impedance for WBC differentiation, WBC/RBC/PLT count & Colorimetric method for HGB |
| Channel | 2 |
| Measured Parameters (21) | MID#, GRAN#, LYM#, RBC, MCV, MCHC, RDW-CV, MPV, PCT, P-LCC, WBC, LYM%, MID%, GRAN%, HGB, HCT, MCH, RDW-SD, PLT, PDW, P-LCR |
| Histograms | 3 (WBC, RBC, PLT) |
| Throughput | Up to 60 tests per hour |
| Total Parameters | 34 parameters |
| Sample Volume | Whole blood: 20 µL |
| Measured Parameters | WBC, LYM%/#, MON%/#, NEU%/#, EOS%/#, BASO%/#, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCC, P-LCR, RET%, RET_ABS, IRF, NRBC%/#, LIC%/#, ALY%/# |
| Histograms | 2 (RBC, PLT) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026