


Veterinary Hematology Analyzer LB-31HEA delivers fast and accurate results, performing up to 60 tests per hour. It measures 34 blood parameters, including WBC, RBC, platelets, and reticulocytes. It features one-step reticulocyte testing and preserves cell morphology without chemical dyes. The 10.4-inch touch screen and veterinary software make it easy to operate. Ideal for clinics, hospitals, and labs supporting multiple animal species.
$ 13218.75
Download CatalogSpecifications
| Throughput | Up to 60 tests per hour |
| Total Parameters | 34 parameters |
| Sample Volume | Whole blood: 20 µL |
| Measured Parameters | WBC, LYM%/#, MON%/#, NEU%/#, EOS%/#, BASO%/#, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCC, P-LCR, RET%, RET_ABS, IRF, NRBC%/#, LIC%/#, ALY%/# |
| Histograms | 2 (RBC, PLT) |
| Scattergrams | 2 (WBC differential) |
| Reticulocyte Scattergrams | 2 |
| Species Supported | Dog, Cat, Horse, Pig, Cow, Buffalo, Rabbit, Monkey, Rat, Mouse, Sheep, Goat, Camel |
| User-Defined Species | 3 |
| Test Modes | Whole blood, Prediluted |
| Reagents | Diluent, Sheath, Detergent, Lyse |
| Reticulocyte Analysis | One-step RET test |
| Advanced Parameters | RET%, RET_ABS, IRF, NRBC, LIC, ALY |
| Display | 10.4-inch color touch screen |
| Software | Dedicated veterinary software |
| Language Support | Multiple languages |
| Data Storage | Up to 200,000 sample results with graphs |
| Interface | USB, LAN |
| Power Supply | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Dimensions (W × D × H) | 490 × 332 × 459 mm |
| Weight | 35 kg |
Features
Original cell morphology signal preservation
One-step reticulocyte testing
No chemical dye usage
Low-maintenance system unit
One-key maintenance function
Optional Accessories
Reagent Kit (300 tests/kit
Applications
Veterinary Hematology Analyzer LB-31HEA is used to perform routine and advanced blood tests in veterinary clinics, animal hospitals, and research labs. It is used for multiple species, including dogs, cats, horses, cows, and exotic animals, for accurate hematology diagnostics.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Processing Speed | CD: 80 tests/h CDR: 45 tests/h CD + ESR: 40 tests/h |
| Sample Volumes | CCD (Whole blood): 23 µl CD + ESR (Whole blood): 160 µl Predilute: 20 µl |
| Measuring Principles | WBC (IMG/Neu/Mon/Lym/Eos/Bas), NRBC/RET, PLT-H/PLT-O/IPF: SF Cube Cell Analysis Technology (Scatter, Fluorescence, 3D analysis) |
| Operating Temperature | 10℃ to 35℃ |
| Relative Humidity | 30% to 85% |
| Test Assay | 21 parameters + 3 histograms |
| Sample Volume | ≤ 20µL |
| Sampling Mode | Whole blood & pre-diluted blood |
| Throughput | 60 tests/hr |
| Test Parameters | WBC, LYM#, MID#, GRAN#, LYM%, MID%, GRAN%, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCR, P-LCC |
| Throughput | 50 samples/hour |
| Principle | Impedance for WBC differentiation, WBC/RBC/PLT count & Colorimetric method for HGB |
| Channel | 2 |
| Measured Parameters (21) | MID#, GRAN#, LYM#, RBC, MCV, MCHC, RDW-CV, MPV, PCT, P-LCC, WBC, LYM%, MID%, GRAN%, HGB, HCT, MCH, RDW-SD, PLT, PDW, P-LCR |
| Histograms | 3 (WBC, RBC, PLT) |
| Processing Speed | ≥ 55 tests/hour |
| Sample Volumes | Whole Blood Mode: 28 μL, Pre-diluted: 20 μL |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, Flow cytometry for WBC 5-part differentiation, Impedance for RBC & PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement. |
| Precision Range | WBC: CV ≤ 2.0% (3.5 to 15.0) × 10⁹/L RBC: CV ≤ 1.5% (3.0 to 6.0) × 10¹²/L HGB: CV ≤ 1.5% (100 to 180 g/L) MCV: CV ≤ 1.0% (70 to 120 fL) PLT: CV ≤ 4.0% (150 to 500) × 10⁹/L |
| Linearity Range | WBC: 0 to 1000 × 10⁹/L RBC: 0 to 8.00 × 10¹²/L HGB: 0 to 300 g/L PLT: 0 to 9999 × 10⁹/L |
| Processing Speed | 60 tests/hour |
| Sample Volumes | CBC + Diff mode: 20 µl, pre-diluted: 20 µl |
| Operating Temperature | 10 to 30 °C |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, flow cytometry for WBC differentiation, Impedance for RBC and PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement |
| Calibration System | Automatic, Manual |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026