Veterinary Hematology Analyzer LB-30HEA processes up to 50 samples per hour, making it suitable for high-volume veterinary facilities. It measures 21 hematology parameters and provides 3 diagnostic histograms. It features automatic maintenance and a fully enclosed reagent system. Our hematology analyzer features a 9.7-inch touchscreen display for easy and intuitive operation.
$ 5625
Download CatalogSpecifications
| Throughput | 50 samples/hour |
| Principle | Impedance for WBC differentiation, WBC/RBC/PLT count & Colorimetric method for HGB |
| Channel | 2 |
| Measured Parameters (21) | MID#, GRAN#, LYM#, RBC, MCV, MCHC, RDW-CV, MPV, PCT, P-LCC, WBC, LYM%, MID%, GRAN%, HGB, HCT, MCH, RDW-SD, PLT, PDW, P-LCR |
| Histograms | 3 (WBC, RBC, PLT) |
| Sample Volume | Venous blood: 10 μL; Capillary blood: 10 μL; Prediluted: 20 μL |
| Calibration | Manual calibration, Automatic calibration, Fresh blood calibration |
| Counting Modes | Venous blood / Capillary blood / Prediluted blood |
| Printing Mode | Auto print / Manual print |
| LIS System | Supports Bi-directional LIS |
| Languages Supported | Chinese, English, Spanish, French |
| Reagents Used | Diluent 10L, Hemolytic Agent 250 mL (animal-specific), Probe Cleaner 50 mL |
| User Interface | 9.7-inch touchscreen, Mouse & Keyboard support (optional) |
| Output | Built-in Printer, Supports External Printers |
| Printer Paper Size | 57 × 30 mm |
| Communication Ports | 4× USB, 1× Network Port, 1× RS232 Serial Port |
| Storage Capacity | Stores 100,000 results with histograms |
| Data Transmission | HL7, Bi-directional LIS & multiple compatible protocols |
| Unclogging System | Reverse high-pressure flush |
| Working Temperature | 10 to 40°C |
| Humidity Limit | ≤ 80% RH |
| Atmospheric Pressure Range | 86.0 to 106.0 kPa |
| Carry-over Rate | WBC ≤ 0.5×10⁹/L; RBC ≤ 0.05×10¹²/L; HGB ≤ 2 g/L; PLT ≤ 10×10⁹/L |
| Linearity Range | WBC: 1–100 ×10⁹/L; RBC: 1.0–7.0×10¹²/L; HGB: 20–200 g/L; PLT: 10–1000×10⁹/L |
| Precision | WBC ≤ 5%, RBC ≤ 2%, HGB ≤ 1.5%, PLT ≤ 10%, MCV ≤ 1.5%, MCHC ≤ 3%, RDW: 3–5%, HCT: 1.5–17.5% (CV%) |
| Power Supply | AC100-240V, 50/60Hz |
| Unit Dimensions (W×D×H) | 295 × 505 × 430 mm |
| Reagent Package Dimensions | 340 × 340 × 340 mm (Diluent), 200×150×100 mm (Hemolytic/Probe Cleaner) |
| Package Dimensions | 404 × 528 × 616 mm |
| Reagent Weight | 13 kg |
| Main Unit Net Weight | 20 kg; |
| Main Unit Gross Weight | 23 kg |
Features
Supports multiple species with 7 preset modes
Fully automatic detection with abnormal alerts
One-button maintenance with auto diagnostics
Enclosed reagent system to prevent contamination
Remote access and online QC supported
Applications
Veterinary Hematology Analyzer LB-30HEA is used for detecting blood abnormalities, assessing health status, and monitoring treatment progress in animals. It is suitable for use in veterinary hospitals, pet clinics, zoos, animal research laboratories, drug research centers, quarantine departments, and livestock or animal husbandry institutions.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Processing Speed | ≥ 55 tests/hour |
| Sample Volumes | Whole Blood Mode: 28 μL, Pre-diluted: 20 μL |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, Flow cytometry for WBC 5-part differentiation, Impedance for RBC & PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement. |
| Precision Range | WBC: CV ≤ 2.0% (3.5 to 15.0) × 10⁹/L RBC: CV ≤ 1.5% (3.0 to 6.0) × 10¹²/L HGB: CV ≤ 1.5% (100 to 180 g/L) MCV: CV ≤ 1.0% (70 to 120 fL) PLT: CV ≤ 4.0% (150 to 500) × 10⁹/L |
| Linearity Range | WBC: 0 to 1000 × 10⁹/L RBC: 0 to 8.00 × 10¹²/L HGB: 0 to 300 g/L PLT: 0 to 9999 × 10⁹/L |
| Processing Speed | 60 tests/hour |
| Sample Volumes | CBC + Diff mode: 20 µl, pre-diluted: 20 µl |
| Operating Temperature | 10 to 30 °C |
| Measuring Principle | Tri-angle laser scattering, flow cytometry for WBC differentiation, Impedance for RBC and PLT count, Cyanide-free method for HGB measurement |
| Calibration System | Automatic, Manual |
| Throughput | Up to 60 tests per hour |
| Total Parameters | 34 parameters |
| Sample Volume | Whole blood: 20 µL |
| Measured Parameters | WBC, LYM%/#, MON%/#, NEU%/#, EOS%/#, BASO%/#, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCC, P-LCR, RET%, RET_ABS, IRF, NRBC%/#, LIC%/#, ALY%/# |
| Histograms | 2 (RBC, PLT) |
| Processing Speed | CD: 80 tests/h CDR: 45 tests/h CD + ESR: 40 tests/h |
| Sample Volumes | CCD (Whole blood): 23 µl CD + ESR (Whole blood): 160 µl Predilute: 20 µl |
| Measuring Principles | WBC (IMG/Neu/Mon/Lym/Eos/Bas), NRBC/RET, PLT-H/PLT-O/IPF: SF Cube Cell Analysis Technology (Scatter, Fluorescence, 3D analysis) |
| Operating Temperature | 10℃ to 35℃ |
| Relative Humidity | 30% to 85% |
| Test Assay | 21 parameters + 3 histograms |
| Sample Volume | ≤ 20µL |
| Sampling Mode | Whole blood & pre-diluted blood |
| Throughput | 60 tests/hr |
| Test Parameters | WBC, LYM#, MID#, GRAN#, LYM%, MID%, GRAN%, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-CV, RDW-SD, PLT, MPV, PDW, PCT, P-LCR, P-LCC |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026