Specifications
| Max speed | 30,000 rpm |
| Max RCF | 106,657 x g |
| Max capacity | 4 x 1000 mL |
| Noise | ≤ 65 dB |
| Time control | < 100 < hr>, continuous |
| Temperature range | -10 °C ~ 40 °C |
| Power supply | 210 V ~ 240 V |
| Dimensions | 710 x 1000 x 1260 mm |
| Weight | 415 kgs |
Features
Applications
Used cellular biology, biotechnology, research, genomics, diagnostic and clinical biology to acquire rapid precipitation of the sample, extract serum from blood, microcell separation, microbiological sample treatment, PCR experimental zone centrifugation, etc.Rotor Selections
| Rotor type | Max speed (rpm) | Max RCF (x g) | Rotor capacity |
| Fixed angle | 20000 | 51741 | 36 x 1.5/2.0 mL |
| Fixed angle | 30000 | 99513 | 8 x 50 mL |
Frequently asked questions For High Speed Centrifuge
1. What applications are Labotronics High-Speed Centrifuges suitable for?
Labotronics High-Speed Centrifuges are ideal for a wide range of laboratory applications, offering efficient and reliable sample separation for biological, chemical, and environmental specimens.
2. Are these centrifuges customizable for different sample types?
Yes, Labotronics High-Speed Centrifuges are customizable with interchangeable rotors and support for multiple tube sizes, offering flexibility to handle various sample types and volumes
3. How easy is it to operate a Labotronics High-Speed Centrifuge?
These centrifuges feature an intuitive digital display for real-time monitoring and control, making them easy to operate and ideal for both routine and advanced lab tasks.
4. Do Labotronics High-Speed Centrifuges include safety features?
Yes, they come equipped with advanced safety features such as automatic imbalance detection and secure lid locking, ensuring safe and reliable operation in laboratory environments.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Max speed | 16500 rpm |
| Max RCF | 181100 x g |
| Capacity | 10 x 5 mL |
| Speed accuracy | ≤ 20 rpm |
| Noise | ≤ 60 dB |
| Max speed | 21000 rpm |
| Max RCF | 23194 x g |
| Speed accuracy | ± 100 rpm |
| Noise | ≤ 55 dB |
| Time range (hh:mm:ss) | 1 min ̴ 99 : 99 : 59 |
| Max speed | 21000 rpm |
| Max RCF | 23194 x g |
| Speed accuracy | ± 100 rpm |
| Noise | ≤ 55 dB |
| Time range (hh:mm:ss) | 1 min ̴ 99 : 99 : 59 |
| Max speed | 21000 rpm |
| Max RCF | 31060×g |
| Max capacity | 4×750 ml |
| Revolution/min | ± 10 r/min |
| Noise | ≤ 62 dB |
| Max speed | 16500 rpm |
| Max RCF | 181100 x g |
| Capacity | 8 x 7 mL |
| Speed accuracy | ≤ 10 rpm |
| Noise | ≤ 60 dB |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Maximum RCF | 24814 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100ml |
| Timer Range | 1s to 99h 59m 59s |
| Speed Accuracy | ± 10rpm |
| Max speed | 6000 rpm |
| Max RCF | 1248 x g |
| Capacity | 2 x 8 x 0.2 ml |
| Noise | ≤ 48 dB |
| Power supply | AC 220 V 50 Hz/60 Hz |
| Max speed | 16500 rpm |
| Max RCF | 181100 x g |
| Capacity | 24 x 1.5 mL/ 2.2 mL |
| Speed accuracy | ≤ 20 rpm |
| Noise | ≤ 60 dB |
| Maximum Speed | 15,000 rpm |
| Maximum RCF | 21,630 × g |
| Max Capacity | 12 × 5 ml |
| Speed Accuracy | ± 20 rpm |
| Timer Range | 1 min to 99 min 59 sec |
| Max speed | 16500 rpm |
| Max RCF | 181100 x g |
| Capacity | 8 x 10 mL |
| Speed accuracy | ≤ 20 rpm |
| Noise | ≤ 60 dB |
| Max speed | 12000 rpm |
| Max RCF | 7567 x g |
| Capacity | 6 x 1.5/0.5/0.2ml |
| Noise | ≤ 48 dB |
| Power supply | AC 220 V 50 Hz/60 Hz |
| Max speed | 18000 rpm |
| Max RCF | 23846 x g |
| Speed accuracy | ± 100 rpm |
| Noise | ≤ 55 dB |
| Time range (hh:mm:ss) | 1 min ̴ 99 : 99 : 59 |
| Maximum Speed | 18,500 rpm |
| Maximum RCF | 23,990 × g |
| Maximum Capacity | 4 × 250 ml |
| Speed Accuracy | ± 20 r/min |
| Timer Range | 0 to 99 min |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Maximum RCF | 27994 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 ml |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Timer Range | 1s to 99h 59m 59s |
| Maximum Speed | 16500 rpm |
| Maximum RCF | 24814 × g |
| Maximum Capacity | 6 × 100 ml |
| Speed Accuracy | ± 10 rpm |
| Timer Range | 1s to 99h 59m 59s |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026