$ 3287.5
Download CatalogSpecifications
| Chamber volume | 50 L |
| Number of shelves | 2 |
| Inner chamber dimensions ( W × D × H ) | 350 × 350 × 400 mm |
| Temperature range | 100 °C ~ 400 °C |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Ambient temperature | RT 5 °C ~ 40 °C |
| Connection hole | 25 mm |
| Time range | 1 ~ 9999 mins |
| Input power | 2500 W |
| Supply voltage | AC 220 V ; 50 Hz |
| Exterior dimensions ( W × D × H ) | 630 × 510 × 490 mm |
| Weight | 40 kgs |
Features
Applications
Used in glassware drying, warming, sterilizing, ageing, curing, baking, soldering, annealing, desiccation, wax-melting and sterilization in mining enterprises, laboratories and scientific research institutes.Optional Installation Kit
| Accessory No | Accessory | Quantity |
| 10FCOA1 | Electrical heated tube | 1 |
| 10FCOA2 | Shelf | 1 |
| 10FCOA3 | Temperature controller | 1 |
| 10FCOA4 | Sealing strips | 1 |
| 10FCOA5 | Air blower | 1 |
| 10FCOA6 | PT100 sensor | 1 |
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber volume | 220 L |
| Number of shelves | 2 |
| Inner chamber dimensions ( W × D × H ) | 600 × 600 × 600 mm |
| Temperature range | 100 °C ~ 400 °C |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
| Chamber volume | 100 L |
| Number of shelves | 2 |
| Inner chamber dimensions ( W × D × H ) | 450 × 450 × 450 mm |
| Temperature range | 100 °C ~ 400 °C |
| Temperature resolution | 0.1 °C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026