$ 19412.5
Download CatalogSpecifications
| Temperature Range | RT to 1600℃ |
| Temperature Resolution | 0.01℃ |
| Temperature Fluctuation | ± 0.1℃ |
| Heating Rate | 0.1 to 100℃/min |
| Cooling Rate | 1 to 20℃/min |
| Temperature Control Method | Constant temperature |
| Cooling Time | 15 min |
| Measuring Range of Balance | 1mg to 2g |
| Measuring Range Resolution | 0.01 μg |
| DSC Range | 0 to ± 500 mW |
| DSC Resolution | 0.01 mW |
| Constant Temperature Timer Range | 0 to 300 min arbitrarily set |
| Display | large-screen LCD |
| Atmospheric Conditions | Inert, oxidizing, reducing, static, dynamic |
| Data Interface | Standard USB interface, special software (free software upgrades from time to time) |
| Power Supply | AC220V, 50Hz |
| Dimensions | 620 × 520 × 850 mm |
| Net Weight | 86 kg |
| Gross Weight | 89 kg |
Features
Standard Accessories
Supporting software CD × 1 sheetApplications
Automatic Thermogravimetric Analyzer LB-10ATG is used to analyze thermal stability and composition in material science, pharmaceuticals, chemistry, environmental analysis, and quality control industries.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026