$ 2800
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 136L |
| Temperature Range | Ambient to 100 °C |
| Temperature Resolution | 0.1 °C in full range |
| Number of Shelves | 2 wire shelves, 5 adjustable positions |
| Timer Range | 1 to 9999h 9999min |
| Fan Speed | 0 to 100% |
| Air Circulation | Forced air circulation for precise temperature |
| Memory | 2000-record internal memory |
| Air Control | Automatic air-flap control |
| Data Interfaces | RS232 & USB (GLP-compliant) |
| Power | 230V /50 Hz |
| Dimension | 720 × 780 × 750 mm |
| Weight | 64 kg |
Features
Applications
Thermostatic Incubator LB-10TI is used for cultivating microbial and cell cultures in controlled temperature environments, ideal for research and pharmaceutical applications
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 30 L |
| Temperature Range | Ambient + 5℃ to 65℃ |
| Temperature Resolution | 0.1℃ |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ± 1℃ at 37℃ |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026