Thermostatic Water Bath LB-72TWB operates within a temperature range of 0 °C to 100 °C and features dual 2 L tanks. It includes a digital LED display for easy monitoring of temperature and time. It is equipped with microprocessor control for precise and uniform temperature regulation. Our thermostatic water bath features an independent drain in each tank for convenient water removal.
$ 1250
Download CatalogSpecifications
| Number of Tanks | 2 |
| Tank Capacity | 2L × 2 |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Temperature Uniformity | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Display Accuracy | 0.1°C |
| Timer Range | 1 min to 99hrs 59mins / Continuous (∞) |
| Heating Time | ≤ 30 min (from 25°C to 100°C) |
| Power Consumption | 600 W |
| Power Supply | AC 110V/220V, 50/60 Hz |
| Each Tank Dimension | 125 × 100 × 115 mm × 2 |
| Dimensions | 397 × 254 × 310 mm |
| Weight | 5.5 kg |
Features
Fast heating performance
Condensation-diverting lid
Flexible timing control
Quick sample accessibility
Low power consumption
Applications
Thermostatic Water Bath LB-72TWB is used in research labs, clinical labs, pharmaceutical facilities, and educational institutions for controlled heating of samples, reagents, and solutions.
Frequently asked questions For Thermostatic Water Bath
1. Can Thermostatic Water Bath LB-72TWB handle multiple samples at once?
Yes, Thermostatic Water Bath LB-72TWB features dual 2L tanks, allowing simultaneous heating of multiple samples with uniform temperature control.
2. How quickly does Thermostatic Water Bath LB-72TWB reach the desired temperature?
Thermostatic Water Bath LB-72TWB heats efficiently, enabling samples to reach target temperatures quickly and saving time during experiments.
3. Is Thermostatic Water Bath LB-72TWB easy to monitor and operate?
Labotronics Thermostatic Water Bath LB-72TWB includes a digital LED display for easy monitoring of temperature and time, ensuring simple and efficient operation.
4. Can Thermostatic Water Bath LB-72TWB be integrated into automated lab setups?
Yes, its compact and dual-tank design allows Thermostatic Water Bath LB-72TWB to fit efficiently into existing laboratory workflows.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 26 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Number of Tanks | 2 |
| Tank Capacity | 2L × 2 |
| Temperature Setting Range | 0℃ to 100℃ |
| Temperature Control Range | RT.+5℃ to 100℃ |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3℃ (at 37℃) |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 600 × 300 × 170 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 65 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 310 × 155×170 mm |
| Capacity | 8 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 1 |
| Interior dimension | 460 × 310 × 170 mm |
| Capacity | 24 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 2 |
| Interior dimension | 250 × 200 × 200 mm |
| Capacity | 10 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 99 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 620 × 155 × 170 mm |
| Capacity | 16 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 1 |
| Interior dimension | 600 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 22 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 26 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 65 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Number of Tanks | 3 |
| Tank Capacity | 2L × 3 |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 460 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 16 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026