$ 7950
Download CatalogSpecifications
| Optical system | Double beam |
| Wavelength range | 190 nm ~ 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 2 nm |
| Wavelength accuracy | ± 0.3 mm |
| Wavelength repeatability | 0.1 nm |
| Display | 9 inches VGA |
| Detector | Silicon photodiode |
| Scan speed | HIGH, MEDIUM, LOW |
| Stray light | 0.05 % T at 220 nm,360 nm |
| Light source | Tungsten and Deuterium |
| Power | AC 110 V,50 Hz AC 220 V,60 Hz |
| Dimensions ( L x W x H ) | 595 x 430 x 210 mm |
| Weight | 28 kgs |
Features
Applications
Used in biochemistry, clinical and research labs, pharmaceutical, agriculture, environmental protection for concentration measurement, sample analysis, impurities detection, chemical kinetics, etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Optical system | Double beam |
| Wavelength range | 190 nm ~ 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 0.5 nm ,1 nm, 2 nm, 4 nm, 5 nm |
| Wavelength accuracy | ± 0.3 mm |
| Wavelength repeatability | 0.1 nm |
| Optical system | Double beam |
| Wavelength range | 190 nm ~ 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 1 nm |
| Wavelength accuracy | ± 0.3 mm |
| Wavelength repeatability | 0.1 nm |
| Optical system | Single beam |
| Wavelength range | 190 nm ~ 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 2 nm |
| Wavelength accuracy | ± 0.5 mm |
| Wavelength repeatability | 0.2 nm |
| Optical system | Double beam |
| Wavelength range | 190 nm ~ 1100 nm |
| Spectral bandwidth | 2 nm |
| Wavelength accuracy | ± 0.5 mm |
| Wavelength repeatability | 0.2 nm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026