


$ 4237.5
Download CatalogSpecifications
| Water Output Capacity | ≥ 50 L / hr |
| Steam Supply Pressure | 0.4 MPa |
| Cooling Water Pressure | 0.2 MPa |
| Steam Consumption Ratio | 1:1 |
| Water Consumption Ratio | ≤ 1:14 |
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 750 × 650 × 1450 mm |
| Net Weight | 55 kg |
| Gross Weight | 88 kg |
Features
Applications
Tower Steam Water Distiller is used in laboratories and industries to produce large volume of distilled water efficiently.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Water output capacity | ≥ 200 L / hr |
| Steam supply pressure | 0.4 MPa |
| Cooling water pressure | 0.2 MPa |
| Steam consumption | ~ 1:1 |
| Water consumption Ratio | ≤ 1:1.4 |
| Water output capacity | ≥ 100 L / hr |
| Steam supply pressure | 0.4 MPa |
| Cooling water pressure | 0.2 MPa |
| Steam consumption | ~ 1:1 |
| Water consumption Ratio | ≤ 1:1.4 |
| Water output capacity | ≥ 400 L / hr |
| Steam supply pressure | 0.4 MPa |
| Cooling water pressure | 0.2 MPa |
| Steam consumption | ~ 1:1 |
| Water consumption Ratio | ≤ 1:1.4 |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026