


Vacuum Aspiration System LB-10VAS operates with an adjustable vacuum range of up to 600 mbar, enabling precise liquid removal and contamination-free disposal. It delivers a maximum airflow of 15 L/min, supporting quick and reliable aspiration. It achieves a maximum aspiration speed of 17 mL/s, enhancing operational efficiency. Our aspiration system includes fully autoclavable waste collection bottle, tubing, and handle, ensuring high standards of hygiene and safety.
$ 2212.5
Download CatalogSpecifications
| Vacuum Range | 0 to 600 mbar |
| Maximum Airflow | 15 L/min |
| Maximum Aspiration Speed | 17 mL/s |
| Bottle Capacity | 4 L |
| Noise Level | ≤ 55 dB |
| Power Supply | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Product Dimension | 180 × 240 × 450 mm |
| Packaging Dimension | 570 × 420 × 220 mm |
| Net weight | 3 kg |
| Gross weight | 4.5 kg |
Features
Standard Accessories
Bottle × 1 pc
Hand Operator × 1 pc
Bottle Handle × 1 pc
Power Adapter × 1 pc
Lever Sensor × 1 pc
Tubing for Vacuum × 1 pc
Lid × 1 pc
Applications
Vacuum Aspiration System LB-10VAS is used for safe and efficient liquid waste removal and separation in laboratory environments. It is ideal for cell culture applications, DNA extraction, microplate waste disposal, and the handling of biological, chemical, or radioactive liquids.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026