$ 56850
Download CatalogSpecifications
| Pressure Detection Range | 0 To 1000kPa |
| Pressure Resolution (Sensitivity Threshold) | 0.01 kPa |
| Temperature Range | 0 To 120°C |
| Temperature Accuracy | ±0.1°C |
| Operating Environment | 5°C To 40°C, <85% RH |
| Repeatability | ≤0.3 kPa (At 37.8°C, 70 kPa) |
| Reproducibility | ≤0.7 kPa (At 37.8°C, 70 kPa) |
| Sample Test Amount | 1ml (about 10ml sample is needed for rinsing 3 times) |
| Gas-to-Liquid Ratio | 0.02:1 To 4:1 |
| Interface | Rs232×1, Rj45×1, Usb×2 |
| Power Consumption | 150w |
| Power Supply | Ac220V/50Hz |
| Dimension (W × D × H) | 225 × 290 × 390mm |
| Packaging Dimension (W × D × H) | 300× 350× 450mm |
| Net Weight | 12Kg |
| Gross Weight | 20Kg |
Features
Standard Accessories
USB DriveOptional Accessories
Injector adaptorApplications
Our Micro Vapour Pressure Tester is primarily used for petrochemical analysis, environmental testing, quality control, pharmaceuticals, aerospace and research.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026