$ 2237.5
Download CatalogSpecifications
| Operators | One |
| Applicable stations | One Side |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Average wind speed | 0.2 ~ 0.6 m/s ( Adjustable ) |
| Noise Level | ≤ 62 dB |
| Vibration and semi-peak numerical value | ≤ 3 μm |
| Luminance | ≥ 300 lx |
| Fluorescent Lamp | 20 W |
| U.V. Lamp | 20 W |
| Maximum power | 0.4 kW |
| Specification of HEPA Filter (1 piece) | 820 × 600 × 50 mm |
| Inner chamber dimensions | 760 × 670 × 550 mm |
| Exterior dimensions | 935 × 725 × 1690 mm |
| Packing size dimensions | 1100 × 900 × 1385 mm |
| Net weight | 160 kgs |
| Gross weight | 225 kgs |
Features
Applications
Used in the field of health and medicine, pharmacy and laboratory to create an aseptic, dustless, apinoid part-purifying worktable.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Operators | Two |
| Applicable stations | Both Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Work surface height | 750 mm |
| Air flow velocity | 0.2 to 0.5 m/s, Adjustable |
| HEPA filter efficiency | > 99.995% @ particle size of 0.3 µm |
| Pre-filter | Washable polyester fiber × 1 pc |
| Illumination lamp | LED type fluorescent lamp, Intensity ≥900 lux |
| Operators | Two |
| Applicable stations | One Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Operators | One |
| Applicable stations | Both Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026