$ 3437.5
Download CatalogSpecifications
| Work surface height | 750 mm |
| Air flow velocity | 0.2 to 0.5 m/s, Adjustable |
| HEPA filter efficiency | > 99.995% @ particle size of 0.3 µm |
| Pre-filter | Washable polyester fiber × 1 pc |
| Illumination lamp | LED type fluorescent lamp, Intensity ≥900 lux |
| UV lamp | 253.7 nm emission |
| Controller | Microprocessor |
| Display | LCD display |
| External material | Electro-galvanized steel with anti-microbial Powder Coating |
| Work zone | 304 stainless steel |
| Sash | Manual sliding sash |
| Windows | Side tampered glass windows |
| Noise | ≤62dB(A) |
| Power supply | AC 220 ± 10%, 50/60 Hz |
| Power | 285 W |
| Internal dimension (W×D×H) | 1200×615×625 mm |
| External dimension (W×D×H) | 1320×708×1850 mm |
| Packaging dimension (W×D×H) | 1460×990×1325 mm |
| Gross weight | 255 kg |
Features
Standard Accessories
Base StandOptional Accessories
Height adjustable Base standApplications
Vertical Laminar Flow Cabinet is used to protect lab samples, equipment from contamination and to perform different experiments under sterile condition across medical, laboratories, education, pharmaceutical, food processing etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Operators | One |
| Applicable stations | One Side |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Operators | Two |
| Applicable stations | One Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Operators | One |
| Applicable stations | Both Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
| Operators | Two |
| Applicable stations | Both Sides |
| Cleanliness | 100 grade ≥ 0.5 μm particle size |
| Colony count | ≤ 0.5 ( Φ 90 mm cultivation utensil ) |
| Supply voltage | 220 V 50 Hz |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026