$ 4050
Download CatalogSpecifications
| Shaking mode | Reciprocating |
| Tank size | 508 x 300 x 198 mm |
| Speed | 20 rpm ~ 180 rpm |
| Standard flasks capacity | 250 ml x 11 |
| Temperature range | 5 ºC ~ 99.9 ºC |
| Temperature set division | ± 0.1 ºC |
| Temperature uniformity | ± 0.2 ºC |
| Timer | 1 minute to 500 hours |
| Flasks capacity | 250 ml x 11 500 ml x 6 50 ml x 15 100 ml x 15 |
| Platform size | 434 x 256 mm |
| Motor power | 1600 W |
| Weight | 18 kgs |
Features
Applications
Used to support a range of various biological, industrial and life science applications for warming and mixing delicate samples, cultures and reagentsStill have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 30 L |
| Bath dimension (L x D x H) | 500 x 300 x 250 mm |
| External dimension (L x D x H) | 690 x 340 x 340 mm |
| Heater capacity | 2000 W |
| Temperature range | + 5 °C to 98 °C |
| Capacity | 45 L |
| Bath dimension (L x D x H) | 600 x 300 x 300 mm |
| External dimension (L x D x H) | 790 x 340 x 390 mm |
| Heater capacity | 2500 W |
| Temperature range | + 5 °C to 98 °C |
| Capacity | 31 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Rotation Speed Range | 0 to 300 rpm |
| Speed Precision | ± 1 rpm |
| Timer Range | 0 to 120 min |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026