$ 1825
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Capacity | 31 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Rotation Speed Range | 0 to 300 rpm |
| Speed Precision | ± 1 rpm |
| Timer Range | 0 to 120 min |
| Flask Capacity | 24 × 100 ml 12 × 250 ml 6 × 500 ml 4 × 1000 ml |
| Oscillation Modes | 3Modes: Rotation, Reciprocating, and Continuous |
| Oscillation Amplitude | 20 mm |
| Display | LED |
| Power Consumption | 1550 W |
| Power Supply | AC 110/220 V, 50/60 Hz |
| Chamber Dimension (W × D × H) | 390 × 490 × 165 mm |
| Product Dimension | 720 × 460 × 520 mm |
| Packaging Dimension (W × D × H) | 820 × 610 × 600 mm |
| Net Weight | 50 kg |
| Gross Weight | 61 kg |
Features
Standard Accessories
Spring Flask HolderApplications
Water Bath Shaker LB-66WBS is used for temperature-controlled shaking in laboratory experiments, research applications, and pharmaceutical processes.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 45 L |
| Bath dimension (L x D x H) | 600 x 300 x 300 mm |
| External dimension (L x D x H) | 790 x 340 x 390 mm |
| Heater capacity | 2500 W |
| Temperature range | + 5 °C to 98 °C |
| Shaking mode | Reciprocating |
| Tank size | 508 x 300 x 198 mm |
| Speed | 20 rpm ~ 180 rpm |
| Standard flasks capacity | 250 ml x 11 |
| Temperature range | 5 ºC ~ 99.9 ºC |
| Capacity | 30 L |
| Bath dimension (L x D x H) | 500 x 300 x 250 mm |
| External dimension (L x D x H) | 690 x 340 x 340 mm |
| Heater capacity | 2000 W |
| Temperature range | + 5 °C to 98 °C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026