$ 26562.5
Download CatalogSpecifications
| Testing Samples | Solid, liquid, and powders |
| LOD for Sulfur | 5ppm |
| LOD for Lead | 2.5ppm |
| Content-Range | 1ppm to 99.99% |
| Testing Method | EDXRF |
| Testing Methods for Sulphur | ASTM D4294 |
| Testing Time | 30 to 130s |
| Detector | SDD detector with resolution up to 130eV |
| Detection Limit | 20ppm for Sulfur in fuel oil |
| X-ray tube | 40kV, 100uA |
| Collimator | Ф4mm |
| Working Temperature | -20℃ to 50℃ |
| Humidity | ≤ 90% |
| Sample Chamber | X-ray from bottom |
| Operation | One key test |
| Power supply | 220-240V, 50/60 Hz |
| Size | 212 × 258 × 258 mm |
| Weight | < 4.5kg |
Features
Standard Accessories
50 Analysis CupOptional Accessories
Sample cup and mylar filmApplications
XRF Sulfur and Lead Analyzer is used in environmental monitoring, mining, and industry quality control, rapidly analyzing sulfur levels in coal, and lead concentrations in ores, and ensuring compliance in consumer products and electronics.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026