Electric Boiling Sterilizer LB-11EBA is a top-loading thermal sterilizing unit. Its rapid boiling makes it an efficient and reliable unit. The front panel features a digital display for visual monitoring of the boiling temperature. The Sterilizer also comes with provisions for controlling excessive steam escape and provides high thermal efficiency.
$ 1000
Download CatalogSpecifications
| Interior dimensions | 400 × 180 × 130 mm |
| Exterior dimensions | 470 × 250 × 280 mm |
| Timer | 0 ∼ 120 mins |
| Power | 1500 W |
| Voltage | 110 V; 60 Hz 220 V; 50 Hz |
| Weight | 6 kgs |
Features
Applications
Used for sterilizing glass equipment, metal instruments, utensils, medical appliances, culture media, etc. in the fields of botany, zoology, biochemistry, forensic, pharmaceuticals, cytology, immunology, genetics, bioengineering, health and sanitary, etc.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Interior dimensions | 300 × 160 × 120 mm |
| Exterior dimensions | 370 × 230 × 260 mm |
| Timer | 0 ∼ 120 mins |
| Power | 1000 W |
| Voltage | 110 V; 60 Hz 220 V; 50 Hz |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026