$ 6000
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Type | Benchtop |
| Capacity | 23 L |
| Heating mode | Electric heating |
| Sterilization temperature | 50±3°C |
| Working pressure | -60 kPa |
| Highest anti-stress value | -140 kPa |
| Sterilization humidity | 45 to 80% |
| Sterilization cycle | 0 to 99 hr (Adjustable) |
| Ventilation cycle | Automatic, 5 cycles/15 min |
| Vacuum system | Oil-free vacuum pump |
| Alarm system | High temperature and ultra-low pressure |
| Heating system | Explosion proof |
| Display | 3.5-inch LCD display |
| Exterior Material | ABS plastic |
| Interior material | 304 stainless steel |
| Door | 304 stainless steel aluminum door |
| Power supply | AC 220 V, 50 Hz |
| Power | 3.3 kW |
| Exterior dimension (L×W×H) | 730×510×410 mm |
| Chamber dimension (Φ×D) | 246×450 mm |
| Packaging dimension (L×W×H) | 820×570×520 mm |
| Net weight | 56 kg |
| Gross weight | 69 kg |
Features
Applications
Ethylene Oxide Sterilizer is used to sterilize medical equipment, veterinary supplies, bulk grain, to control diseases in honeycombs and honeybee equipment, and across food and pharmaceutical industries to prevent spoilage.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber dimensions (L × W × H) | 700 x 450 x 400 mm |
| Volume | 120 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 1170 x 815 x 1045 mm |
| Volume | 1000 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 600 x 320 x 450 mm |
| Volume | 80 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Volume | 400 L |
| Working Pressure | - 60 KPa |
| Working Temperature | 40℃ to 65℃ |
| Working Humidity | 40% to 80% |
| Sterilization Time | 3 h to 99 h |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 1100 x 730 x 1000 mm |
| Volume | 800 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 820 x 510 x 460 mm |
| Volume | 190 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 600 x 400 x 500 mm |
| Volume | 120 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 740 x 500 x 600 mm |
| Volume | 220 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 980 x 680 x 910 mm |
| Volume | 600 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
| Chamber dimensions (L × W × H) | 950 x 600 x 820 mm |
| Volume | 460 L |
| Sterilization temperature | 50 °C ± 5 °C |
| EO sterilization concentration | 0.6 g/L |
| Working pressure | -60 Kpa |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026