$ 4100
Download CatalogSpecifications
| Viewing Head | Sliding Trinocular Viewing Head |
| Inclination | 45° |
| Rotation | 360° |
| Inter-pupillary distance | 55 to 75mm |
| Eyepiece | Wide Field Eyepiece WF10X/18mm |
| Eyepiece Tube Diameter | 23.2mm |
| Objective | Achromatic Objective:4X, 10X, 40X, 100X Fluorescent Achromatic Objective: 4X, 10X, 40X, 100X |
| Nosepiece | Quadruple Nosepiece |
| Focusing | Coaxial Coarse & Fine Adjustment Fine Division: 0.002mm Coarse Stroke: 37.7mm per Rotation Fine Stroke: 0.2mm per Rotation Moving Range: 28mm |
| Stage | Double Layer Mechanical Stage: 140 × 140mm Cross Travel: 75 × 50mm Can Hold Two Sides |
| Condenser | Abbe Condenser NA1.25 with Iris Diaphragm & Filter |
| Blue Excitation (Reflected Light Source) | Excitation: BP460 to 490 Dichroic Mirror: DM500 Barrier Filter: BA520 |
| Green Excitation (Reflected Light Source) | Excitation: BP510 to 550 Dichroic Mirror: DM570 Barrier Filter: BA590 |
| Lamp | 100W HBO Ultra Hi-voltage Spherical Mercury Lamp |
| Transmitted Illumination | 1W S-LED illumination, Brightness Adjustable |
| Camera | C-mount USB3.0 CMOS Camera Sensor & Size: 8.3M/IMX585(C) 1/1.2” 11.14 × 6.26 mm Pixel Size: 2.9 × 2.9 μm FPS/Resolution: 45@3840 × 2160, 70@1920 × 1080 |
| Power Box | Power box NFP-1, 220V/ 110V Interchangeable |
| Dimensions | 330 × 280 × 440 mm |
| Fluorescence Unit Dimensions | 380 × 450 × 260 mm |
| Weight | 7 kg |
| Fluorescence Unit Weight | 5 kg |
Features
Optional Accessories
Photo AttachmentApplications
Fluorescence Biological Microscope is used in biomedical research for fluorescence imaging of biological specimens. It finds applications in biomedical research, pathology, medical diagnostics, immunology, and pharmaceutical research.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Viewing head | Trinocular |
| Eyepiece(Wide field eyepiece ) | WF10X / 18 mm |
| Inclination | 45° |
| Eyepiece tube diameter | 23.2 mm |
| Inter-pupillary distance | 55 mm ⁓ 75 mm |
| Viewing head | Seidentopf trinocular |
| Eyepiece (Extra wide field) | EW10X / 22 mm |
| Inclination | 30° |
| Eyepiece tube diameter | 30 mm |
| Inter-pupillary distance | 48 mm ⁓ 75 mm |
| Viewing head | Seidentopf binocular |
| Eyepiece (Extra wide field) | EW10X / 22 mm |
| Inclination | 30° |
| Eyepiece tube diameter | 30 mm |
| Inter-pupillary distance | 48 mm ⁓ 75 mm |
| Viewing head | Binocular |
| Eyepiece(Wide field eyepiece ) | WF10X / 18 mm |
| Inclination | 45° |
| Eyepiece tube diameter | 23.2 mm |
| Inter-pupillary distance | 55 mm ⁓ 75 mm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026