$ 6562.5
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Temperature Range | - 70 to 30°C |
| Temperature Accuracy | 0. 1°C |
| Cold Bath Capacity | 12 L |
| Motor Stirring Speed | 80 rpm |
| Heating Power | 600 W |
| Cooling Power | 800 W |
| Stirring Motor Power | AC220V/ 10 W |
| Power Supply | AC 220V ±10% 50 Hz |
| Dimensions | 950 × 750 × 800mm |
| Weight | 95 kg |
Features
Standard Accessories
Test bottle rubber stopperApplications
Freezing Point Tester is used for measuring engine coolant freezing points in automotive service centers, antifreeze manufacturing, petrochemical industries, research labs, and cold weather testing.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Working Cold Bath | A double-layer vacuum glass bath |
| Temperature Range | - 30 ℃ to 80 ℃ |
| Temperature Accuracy | ± 0.1 ℃ (customizable ± 0.01 ℃) |
| Refrigeration Method | New-type compressor refrigeration |
| Sample Stirring Speed | 60 times per minute |
| Cold trough temperature range | 20 °C to -70 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.5 °C |
| Cooling system | Refrigeration compressor |
| Sample stirring | 0 beats/min ~ 120 beats/min |
| Ambient temperature | ≤ 30 °C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026