$ 17437.5
Download CatalogSpecifications
| Working Cold Bath | A double-layer vacuum glass bath |
| Temperature Range | - 30 ℃ to 80 ℃ |
| Temperature Accuracy | ± 0.1 ℃ (customizable ± 0.01 ℃) |
| Refrigeration Method | New-type compressor refrigeration |
| Sample Stirring Speed | 60 times per minute |
| Cooling Method | Air cooling |
| Display | 7-inch touchscreen display |
| Printer | Standard micro printer |
| Data Memory | Expanded to 16GB |
| Stirring Motor Power Consumption | 6 W |
| Power Supply | AC220V ± 10%, 50Hz |
| Dimensions | 680 × 450 × 580 mm |
| Weight | 38 kg |
Features
Standard Accessories
Coagulation points stoppers × 2Applications
Freezing Point Tester is utilized for quality control and analysis of freezing points in pharmaceuticals, chemicals, petrochemicals, foods, environmental monitoring, and research and education.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Cold trough temperature range | 20 °C to -70 °C |
| Temperature accuracy | ± 0.5 °C |
| Cooling system | Refrigeration compressor |
| Sample stirring | 0 beats/min ~ 120 beats/min |
| Ambient temperature | ≤ 30 °C |
| Temperature Range | - 70 to 30°C |
| Temperature Accuracy | 0. 1°C |
| Cold Bath Capacity | 12 L |
| Motor Stirring Speed | 80 rpm |
| Heating Power | 600 W |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026