Glass Bead Sterilizer LB-13GLBS operates at temperatures up to 300 °C for efficient sterilization. It features a layer of glass beads, providing consistent dry-heat processing. It is equipped with a digital display for clear and precise temperature monitoring. Our glass bead sterilizer includes a microprocessor-controlled system for accurate and reliable operation.
$ 1250
Download CatalogSpecifications
| Crucible Size | 40 mm × 140 mm |
| Temperature Range | 100 °C to 300 °C |
| Temperature Control Accuracy | ± 5 °C |
| Display Accuracy | 1℃ |
| Weight of Glass Bead | 300 g |
| Heating Time | ≤25 min (RT to 300℃) |
| Power Consumption | 250 W |
| Power Supply | AC110/220V, 50/60Hz |
| Dimensions | 176 × 135 × 249.5 mm |
| Weight | 3.3 kg |
Features
Fast heat recovery
Automatic overheat protection
Quiet and energy-efficient operation
Lightweight and portable
Long-lasting performance
Applications
Glass Bead Sterilizer LB-13GLBS is ideal for use in laboratories, research centers, clinical and pharmaceutical facilities for rapid and reliable sterilization of small instruments.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Crucible size | 40 mm × 140 mm |
| Temperature range | 100 ℃ ⁓ 300 ℃ |
| Weight of glass bead | 300 g |
| Heating time (40 °C ⁓ 300 °C) | ≤ 25 min |
| Temperature control accuracy | ± 5 °C |
| Crucible size | 40 mm × 80 mm |
| Temperature range | 100 ℃ ⁓ 300 ℃ |
| Weight of glass bead | 150 g |
| Heating time (40 °C ⁓ 300 °C) | ≤ 25 min |
| Temperature control accuracy | ± 5 °C |
| Crucible Size | 40 mm × 80 mm |
| Temperature Range | 100 °C to 300 °C |
| Temperature Control Accuracy | ± 5 °C |
| Display Accuracy | 1℃ |
| Weight of Glass Bead | 150 g |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026