Graduated Cylinder LB-10GC offers a capacity of 10 ml, enabling precise measurements of liquid volumes. It has a wide mouth for convenient filling, while the spout ensures precise pouring. It is made from high-quality polypropylene, providing durability and chemical resistance. Our graduated cylinder comes with a hexagonal base, offering steady placement and accurate liquid measurements.
$ 801.25
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 10 ml |
| Graduation | 0.2 ml |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Color | Transparent |
| Mouth Outer Dimension | 2 cm |
| Bottom Outer Dimension | 4.4 cm |
| Height | 13.2 cm |
| Weight | 8 g |
Features
Applications
Graduated Cylinder LB-10GC is used for accurate liquid measurement, mixing, and sample preparation. It is widely used in laboratories, research facilities, educational institutions, and industrial settings.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 50 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 500 ml |
| Graduation | 5 ml |
| Tolerance | 5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 100 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 250 ml |
| Graduation | 2 ml |
| Tolerance | 2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 2000 ml |
| Graduation | 20 ml |
| Tolerance | 20 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 1000 ml |
| Graduation | 10 ml |
| Tolerance | 10 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 25 ml |
| Graduation | 0.5 ml |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026