$ 805
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 250 ml |
| Graduation | 2 ml |
| Tolerance | 2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Color | Transparent |
| Mouth Outer Dimension | 4.9 cm |
| Bottom Outer Dimension | 8.2 cm |
| Height | 30 cm |
| Weight | 71.5 g |
Features
Applications
Graduated Cylinder LB-14GC is used for precise liquid measurement, mixing, and volume analysis in laboratory experiments and chemical processes. It is ideal for research facilities, educational institutions, pharmaceuticals labs, and environmental testing centers.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 100 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 1000 ml |
| Graduation | 10 ml |
| Tolerance | 10 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 25 ml |
| Graduation | 0.5 ml |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 10 ml |
| Graduation | 0.2 ml |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 2000 ml |
| Graduation | 20 ml |
| Tolerance | 20 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 50 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 500 ml |
| Graduation | 5 ml |
| Tolerance | 5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026