Graduated Cylinder LB-11GC features a 25 ml capacity with 0.5 ml graduations, ensuring precise liquid measurement. It is designed with easy-to-read markings, ensuring consistent readings. It has a hexagonal base that provides stability and prevents tipping. Our graduated cylinder includes a wide mouth and a pouring spout for smooth, spill-free liquid transfers.
$ 802.5
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 25 ml |
| Graduation | 0.5 ml |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Color | Transparent |
| Mouth Outer Dimension | 2.7 cm |
| Bottom Outer Dimension | 5.2 cm |
| Height | 14.8 cm |
| Weight | 11.5 g |
Features
Applications
Graduated Cylinder LB-11GC is used for accurately measuring and transferring liquids in various laboratory settings. It is ideal for use in chemistry labs, educational institutions, and quality control environments.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 250 ml |
| Graduation | 2 ml |
| Tolerance | 2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 10 ml |
| Graduation | 0.2 ml |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 2000 ml |
| Graduation | 20 ml |
| Tolerance | 20 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 50 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 100 ml |
| Graduation | 1ml |
| Tolerance | 1 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 1000 ml |
| Graduation | 10 ml |
| Tolerance | 10 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | 500 ml |
| Graduation | 5 ml |
| Tolerance | 5 mm |
| Base | Hexagonal base |
| Material | Polypropylene |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026