$ 5712.5
Download CatalogSpecifications
| Evaporation flask | 30 L |
| Receiving flask | 20 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Condensate area | 1.2 m2 |
| Motor power | 250 W |
| Vacuum degree | 20 mbar |
| Heating power | 5 kW |
| Water bath temperature | RT ̴ 99°C |
| Oil bath temperature | RT ̴ 180 °C |
| Voltage | 220 V |
Features
Applications
Used for the distillation, evaporation of heat labile material’s condensation, crystallization, separation and recovery.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Evaporation flask | 10 L |
| Receiving flask | 5 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Condensate area | 0.6 m2 |
| Motor power | 180 W |
| Evaporation flask | 20 L |
| Receiving flask | 10 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Condensate area | 0.9 m2 |
| Motor power | 180 W |
| Evaporation flask | 3 L |
| Receiving flask | 2 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Motor power | 40 W |
| Vacuum degree | < 399.9 pa |
| Evaporation flask | 5 L |
| Receiving flask | 3 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Motor power | 40 W |
| Vacuum degree | < 399.9 pa |
| Evaporation flask | 50 L |
| Receiving flask | 30 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Condensate area | 1.2m2 |
| Motor power | 250 W |
| Evaporation flask | 0.5 L ̴ 2 L |
| Receiving flask | 1 L |
| Flask rotation speed | 0 rpm ̴ 120 rpm |
| Motor power | 40 W |
| Vacuum degree | < 399.9 pa |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026