




$ 20550
Download CatalogSpecifications
| Capacity | 36 L |
| Maximum temperature | 1800°C |
| Operating temperature | 1700°C (≤2h) 1650°C (continuous) |
| Heating rate | 0 to 10°C/min |
| Heating element | Mosi 2 heating element |
| Thermocouple | B-type |
| Temperature accuracy | ± 1°C |
| Power supply | 2/3 phase 380 V |
| Power | 16 kW |
| Internal dimension (W×D×H) | 300×400×300 mm |
| External dimension (W×D×H) | 770×620×1137 mm |
| Packaging dimension (W×D×H) | 975×725×1320 mm |
| Net weight | 331 kg |
| Gross weight | 340 kg |
Features
Applications
High temperature furnace is used for annealing, sintering, calcining, brazing etc. across dental labs, research center, educational institutes, testing of ceramics, fusion and firing processes, and powder metallurgy processes etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Chamber Capacity | 11 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 200 x 270 x 200 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 980 x 680 x 840 |
| Heater Capacity (kW) | 6.6 |
| Temperature range | Max 1650 °C |
| Chamber Capacity | 22 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 250 x 350 x 250 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 1050 x 750 x 910 |
| Heater Capacity (kW) | 9.5 |
| Temperature range | Max 1650 °C |
| Chamber Capacity | 4.5 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 150 x 200 x 150 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 820 x 560 x 660 |
| Heater Capacity (kW) | 3.3 |
| Temperature range | Max 1450 °C |
| Chamber Capacity | 22 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 250 x 350 x 250 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 920 x 710 x 850 |
| Heater Capacity (kW) | 9.6 |
| Temperature range | Max 1450 °C |
| Chamber Capacity | 11 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 200 x 270 x 200 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 870 x 630 x730 |
| Heater Capacity (kW) | 7.7 |
| Temperature range | Max 1450 °C |
| Chamber Capacity | 4.5 L |
| Internal Dimension (L x D x H) (mm) | 150 x 200 x 150 |
| External Dimension (L x D x H) (mm) | 920 x 610 x 770 |
| Heater Capacity (kW) | 2.9 |
| Temperature range | Max 1650 °C |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026