


$ 1487.5
Download Catalog Download ManualSpecifications
| Number of Tanks | 2 |
| Tank Capacity | 2L × 2 |
| Temperature Setting Range | 0℃ to 100℃ |
| Temperature Control Range | RT.+5℃ to 100℃ |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3℃ (at 37℃) |
| Display Accuracy | 0.1℃ |
| Temperature Uniformity | ≤ ± 0.3℃ (at 37℃) |
| Timer Range | 1min to 99h 59min/∞ |
| Heating Time | ≤ 30 min (from 25℃ to 100℃) |
| Power Consumption | 600W |
| Power Supply | AC 110V-220V, 50/60 Hz |
| Each Tank Dimension | 125 × 100 × 115mm |
| Dimension | 397 × 254 × 310 mm |
| Weight | 5.5 kg |
Features
Standard Accessories
Power line × 1Applications
Thermostatic Water Bath is used for precise temperature control and uniform heating in biological research, chemical synthesis, molecular biology, pharmaceutical testing, and environmental analysis.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Interior dimension | 450 x 300 x 170 mm |
| Capacity | 23 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Number of Tanks | 2 |
| Tank Capacity | 2L × 2 |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 600 × 300 × 170 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 65 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 310 × 155×170 mm |
| Capacity | 8 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 1 |
| Interior dimension | 310 × 310 × 170 mm |
| Capacity | 16 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 2 |
| Capacity | 50 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5°C |
| Timer Range | 0 to 999 minutes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Number of Tanks | 1 |
| Tank Capacity | 2L |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 26 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 65 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Number of Tanks | 3 |
| Tank Capacity | 2L × 3 |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 600 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 22 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 300 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 10 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 250 × 200 × 200 mm |
| Capacity | 10 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 99 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 460 × 310 × 170 mm |
| Capacity | 24 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 2 |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026