$ 1512.5
Download CatalogSpecifications
| Interior dimension | 460 × 310 × 170 mm |
| Capacity | 24 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 2 |
| Working chamber cabinet | 6 |
| Temperature display mode | Digital |
| Timer | 0 ⁓ 99 Hrs. |
| Power | 1500 W |
| Voltage | 220 V; 50 Hz |
| Exterior dimensions | 590 × 340 × 220 mm |
| Weight | 12.5 kgs |
Features
Applications
Used in college laboratories, mining industries and scientific research industries.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Capacity | 26 L |
| Temperature Range | RT+5 to 99.9℃ |
| Temperature Display Precision | 0.1℃ |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Temperature Uniformity | ± 0.5 ℃ |
| Number of Tanks | 2 |
| Tank Capacity | 2L × 2 |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 460 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 16 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 300 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 10 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Capacity | 50 L |
| Temperature Range | RT to 100°C |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5°C |
| Timer Range | 0 to 999 minutes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Number of Tanks | 1 |
| Tank Capacity | 2L |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 160 x 160 x 120 mm |
| Capacity | 3 L |
| Temperature range | 5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 300 x 160 x 120 mm |
| Capacity | 6 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 240 × 170 × 200 mm |
| Capacity | 14.5 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.2 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 600 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 22 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Number of Tanks | 1 |
| Tank Capacity | 5L |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026