

$ 1087.5
Download CatalogSpecifications
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Power | 1000 W |
| Voltage | 110 V/60 Hz 220 V/50 Hz |
| Exterior dimensions | 480 x 260 x 280 mm |
| Weight | 6 kgs |
Features
Applications
Used in industries, educational institutes, research and biological laboratories, food technology, waste water plants, environmental science to improve solubility of poorly soluble substance, warming of chemical reagent, facilitating chemical reaction, incubation of cell cultures, etc.Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Interior dimension | 400 x 180 x 130 mm |
| Capacity | 9 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 160 x 160 x 120 mm |
| Capacity | 3 L |
| Temperature range | 5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 240 × 170 × 200 mm |
| Capacity | 14.5 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.2 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Number of Tanks | 1 |
| Tank Capacity | 2L |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 26 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 450 x 300 x 170 mm |
| Capacity | 23 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Number of Tanks | 1 |
| Tank Capacity | 5L |
| Temperature Setting Range | 0°C to 100°C |
| Temperature Control Range | RT+5°C to 100°C |
| Temperature Accuracy | ≤ ± 0.3°C (at 37°C) |
| Interior dimension | 600 × 300 × 170 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 65 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.1 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Capacity | 26 L |
| Temperature Range | RT+5 to 99.9℃ |
| Temperature Display Precision | 0.1℃ |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Temperature Uniformity | ± 0.5 ℃ |
| Interior dimension | 580 x 280 x 130 mm |
| Capacity | 20 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 0.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 0.5 °C |
| Interior dimension | 620 × 155 × 170 mm |
| Capacity | 16 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 1 |
| Interior dimension | 450 × 300 × 190 mm |
| Capacity | 31 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Temperature display mode | Digital |
| Interior dimension | 600 x 300 x 120 mm |
| Capacity | 22 L |
| Temperature range | RT+5 °C to 99 °C |
| Temperature tolerance | ± 1.5 °C |
| Temperature homogeneity | ± 1 °C |
| Interior dimension | 460 × 310 × 170 mm |
| Capacity | 24 L |
| Temperature range | 5 ℃ ⁓ 100 ℃ |
| Temperature tolerance | ± 0.3 ℃ |
| Working chamber row | 2 |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026