


Tissue Embedding System LB-12TES offers a 3.2L paraffin reservoir and a 1.4L cassette/molds tray, ensuring ample capacity for high-throughput embedding tasks. It operates within a working temperature range from ambient to 99°C, providing optimal thermal conditions for consistent and efficient sample processing. It offers dual switch operation, including micro and foot switches. Our system features 5-zone independent temperature control, allowing precise and customizable heating.
$ 3550
Download CatalogSpecifications
| Capacity | Paraffin reservoir: 3.2L Cassettes/molds tray: 1.4L |
| Main Console Working Temperature Range | Ambient to 99°C, Increments 1centigrade |
| Main Console Nominal Power Supply | 220V/50HZ or 110V/60HZ |
| Main Console Maximum Power Draw | 600 to 800W |
| Main Console Dimension | 560 × 530 × 350 mm |
| Main Console Packing Dimension | 650 × 600 × 570 mm |
| Main Console Net Weight | 30 kg |
| Main Console Gross Weight | 42 kg |
| Cryo Console Working Temperature Range | Ambient to -20°C, Increments 1 centigrade |
| Cryo Console Nominal Power Supply | 220V/50HZ or 110V/60HZ |
| Cryo Console Maximum Power Draw | 110VA |
| Cryo Console Dimension | 345 × 600 × 375 mm |
| Cryo Console Packing Dimension | 650 × 440 × 570 mm |
| Cryo Console Net Weight | 24 kg |
| Cryo Console Gross Weight | 35 kg |
Features
Fully automatic control
Teflon-coated non-stick surface
Precision illumination
Daily auto power-on scheduling
Paraffin recovery system
Modular split design
Standard Accessories
Accessory | Quantity |
Foot Switch | 1 pc |
Fuse (5 A) | 2 pcs |
Power Line | 2 lines |
Optional Accessories
Sensor switch×1rod
Driver board×1rod
Main Board×1pc
The electromagnetic valve×1pc
Applications
Tissue Embedding System LB-12TES prepares biological tissue samples for microscopic examination and is widely used in hospitals and clinical pathology labs, research institutions, pharmaceutical labs, veterinary labs, and forensic labs.
Still have questions?
If you cannot find answer to your question in our FAQ, you can always
contact us. We will answer shortly!
| Wax Cylinder Capacity | 6L |
| Main Console Heater Temperature Setting Range | Ambient to 99°C |
| Main Console Temperature Heat Preservation Tank | Ambient to 99°C |
| Main Console Temperature Operation Table | Ambient to 99°C |
| Main Console Working Environment Temperature | 0°C to 45°C |
| Wax Cylinder Capacity | Paraffin reservoir: 6.0 L Cassette/mold tray: 1.6 L |
| Main Console Working Temperature Range | Ambient to 99°C, increments 1℃ |
| Main Console Nominal Power Supply | 220V/50Hz |
| Main Console Maximum Power Draw | 800 to1000W |
| Main Console Dimension | 650 × 650 × 460 mm |
Address: Labotronics Scientific. 1007 N Orange St.,
Wilmington, DE 19801, USA
Mail: info@labotronics.com
WhatsApp: +1 579 401 0534
All Sections
Best Seller
Quick Links
Copyright © Labotronics Scientific 2026